Παρασκευή, 29 Μαρτίου 2024

Α Αθλητικά

Πρωταθλητής Χαλκιδικής στέφθηκε ο Αετός Βαρβάρας για το 2023

Έπεσε η αυλαία της Α1 Κατηγορίας και άξιος πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Αετός Βαρβάρας με πεντάρα επί των Σήμαντρων! (Αετός Βαρβάρας - Α. Ο. Σημάντρων 5-0)

"Με χαρά γινόμαστε ουσιαστικό κομμάτι αυτής της προσπάθειας που συγκεντρώνει γύρω της όλη την τοπική κοινωνία μιας ξεχωριστής Κοινότητας όπως η Βαρβάρα! Η προσπάθεια τωρα στρέφεται στους αγώνες μπαράζ για άνοδο στη Γ' Εθνική κατηγορία!" σχολίασε ο δήμαρχος Αριστοτέλη, Στέλιος Βαλιάνος.

Ο πρωταθλητής Αετός Βαρβάρας θα συμμετάσχει στο ειδικό πρωτάθλημα για την άνοδο στην Γ' Εθνική, με αντιπάλους τους πρωταθλητές των Ενώσεων Φλώρινας, Πέλλας, Ημαθίας, Πιερίας, Κιλκίς και έναν από τους δύο της Ε. Π. Σ. Μακεδονίας.
Από τις επτά ομάδες που θα συμμετάσχουν, την άνοδο θα εξασφαλίσουν οι τρεις πρώτες.

Δευτεραθλητής ήταν ο Άρης Κασσανδρείας που ηττήθηκε μετά από 20 αγώνες από το νεανικό Λάκκωμα!

Στην τρίτη θέση η ομάδα της Ν.Καλλικράτειας που σταύρωσε τα σπαθιά της με την Ορμύλια περιμένοντας τον μεγάλο τελικό του κυπέλλου Χαλκιδικης.

Φοίνικας Νικήτης, Θερμαϊκός Πορταριάς, Ανθεμούς Γαλάτιστας και Ηρακλής Νέας Φώκαιας υποβιβάζονται στην Α' Ερασιτεχνική Κατηγορία